کاظمی:در نظر داریم کمیسیون های مجلس دانش آموزی را با کمیسیون های مجلش شورای اسلامی ارتباط دهیم

نشست خبری نهمین دوره مجلس دانش آموزی با حضور علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش، محمد روشنی قائم مقام سازمان دانش آموزی و جمعی دیگر از مسئولان مربوطه صبح امروز در سازمان دانش آموزی برگزار شد.
در این مراسم کاظمی با اشاره به اینکه مجلس دانش آموزی در سال ۷۹ مصوب و در سال ۸۰ برای اولین سال فعالیت خود را آغاز کرد، اظهار کرد: این مجلس بهترین بستر برای آمادگی و تمرین دموکراسی و میدان اثر پذیری و اثربخشی در فضای تعلیم و تربیت مهیا می‌کند و اولین خاستگاه آن شورای دانش آموزی است.
وی ادامه داد: مجلس دانش آموزی دوره‌های ۲ ساله دارد و فعالیت خود را پیش می برد و متشکل از ۱۵۰ دختر و پسر به نسبت مساوی از میان دانش آموزان دختر و پسر انتخاب می‌شود که دوره آموزشی را قبل از حضور در مجلس می‌گذرانند.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش به ترکیب اعضای دانش آموزان اشاره کرد گفت: ۴ نماینده اقلیت، ۲ نماینده از دانش آموزان با نیازهای ویژه و ۲ نماینده از مدارس ایرانی خارج از کشور و ۱۴۲ نماینده از سایر دانش آموزان مدارس کشور است.
وی با اشاره به اینکه مجلس دارای۵ کمیسیون است، تصریح کرد: این کمیسون ها شامل فناوري،فرهنگی، علمی، ورزشی و آموزشی است.

 

 

 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گفت: یکی از مهم ترین ظرفیت ها برای تحقق اهداف آموزش و پرورش، سند تحول بنیادین است و به جهت اینکه ساختاری هدفمند است در عقبه آن ۱۱ میلیون دانش آموز در فرایند تمرین دموکراسی شرکت می‌کنند و ۶۰۰ هزار دانش آموز عضو شورای دانش آموزی می‌شوند و این دانش آموزان به دلیل فعالیت های گروهی به توسعه و ترویج ارزش های انقلاب، ایجاد حس مسئولیت پذیری و حساسیت نسبت به آموزش و پرورش، تمرین عقلانیت و ترویج فرهنگ گفتگو و قدرت نقد و مهارت آموزش و کادر سازی برای تربیت مدیران کارآمد ، مهم ترین کارایی مجلس دانش آموزی است؛ همچنین بهترین ظرفیت برای تغییر نگرش برای تحقق سند تحول بنیادین محسوب می‌شود.
مجلس  نهادی صنفی است
کاظمی با اشاره به اینکه مجلس دانش آموزی نهادی صنفی است، بیان کرد: به جهت ماهیت، مجلس می‌تواند زبان گویای دانش آموزان باشد و انتظارات متقابل از دانش آموزان و خانواده را منعکس کند.
وی ادامه داد: شهرک‌های علمی، موضوع اعتیاد و مقابله با آن، بررسی بحران هویت، کنکور، عدالت آموزشی، مهندسی فرهنگی، رفتارهای پرخطر، استرس زدایی از مدرسه از جمله اسنادی است که در مجلس دانش آموزی وجود داشته است و به آن پرداخته می‌شود.
کاظمی درباره پژوهش در حوزه مجلس دانش آموزی گفت: در اسناد مجلس دانش آموزی کاملا حقوق دانش آموزی مورد توجه قرار گرفته است همچنین در نظر داریم کمیسیون های مجلس دانش آموزی را با کمیسیون های مجلس شورای اسلامی ارتباط دهیم.
کاظمی با اشاره به اینکه مجلس دانش آموزی بستر تربیتی برای دانش آموزان محسوب می شود، گفت: از نهاد صنفی و مشورتی نباید انتظار کار اجرایی داشته باشیم و مهم تر از اینکه این فعالیت بستر کار تربیتی است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *