مجلس دانش آموزی فرصت خوبی برای تمرین دموکراسی است

 

وزير اطلاعات مجلس دانش آموزي را فرصت خوبي براي تمرین دموکراسی دانست و تاکید کرد وقتی فرهنگ جامعه طوری باشد که نوجوان ما احساس شخصیت کند لازم نیست به او تذکر بدهند که چه کاری بکند و چه کاری نکند.
سیدمحمود علوی در افتتاحیه نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی گفت: «همه برای ما عزیز هستید. زیرا اسلام اهمیت خاصی برای جوانان قائل است. در احادیث ما جوان به عنوان عنصری که دنبال خیر و سازندگی است و دنبال تخریب نیست، شناخته می‌شود.»
وزیر اطلاعات به خاطراتی از حضور اثرگذار جوانان در دوران انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: «اسلام تاکید دارد دانش‌آموزان همواره در مسیر رشد باشند، زیرا در سنین کودکی تا جوانی علم ماندگار است و علم در کودکی همانند نقش روی سنگ و در بزرگسالی همانند نقش روی آب است.»
علوی افزود: «هنوز شعرهای دوران کودکی را در خاطر داریم و در ذهنمان ماندگار شده است. عقل را باید با علم آبیاری کنیم و اجازه ندهیم خشک شود. عقل مختص بشر و ویژگی ماست و ارزش ما به سایر موجودات در همین قوه تعقل است. هرچقدر عقل رشدیافته‌تر باشد ارزشش بالاتر است.»
او ادامه داد: «ما مسلمانان افتخار می‌کنیم که اولین آیات نازل‌شده بر پیامبران محتوای علم و دانش و فراگیری دارد. علم‌آموزی بر همگان واجب است. در حدیث نبوی نیز تاکید شده است که از گهواره تا گور دانش بجوی.»
وزیر اطلاعات گفت: «حرکت نمایندگان مجلس دانش‌آموزی در یک جامعه ۱۴ میلیونی دانش‌آموزی اثر‌گذار است، شما در یک بستر مناسب در انتخابات شرکت کردید و رای دادید و همدیگر را خراب نکردید. ان‌شاءالله نامزدهای انتخابات از شما یاد بگیرند و همه انتخابات‌ها با اخلاق و متانت همراه باشند و برگزار شوند.»
وزیر اطلاعات ادامه داد: «شما باید در درجه اول به دنبال تقویت خردورزی بروید. جامعه رشدیافته به سراغ کارهای نادرست نمی‌رود. به عنوان مثال یک استاد دانشگاه کارهایی را که خودش برای خودش نمی‌پسندد انجام نمی‌دهد در حالی که شاید عیب نباشد ولی برخی اعمال را در شأن خودش نمی‌داند. وقتی فرهنگ جامعه طوری باشد که نوجوان ما احساس شخصیت کند لازم نیست به او تذکر بدهند که چه کاری بکند و چه کاری نکند.»

 

او به حدیث پیامبر اکرم که فرموده‌اند هیچ کس را کوچک نشمارید اشاره کرد و گفت: «اسلام تاکید دارد افراد باید در جامعه شخصیت داشته باشند و محترم شمرده شوند. وزارت اطلاعات به دنبال آن است که مردم آرامش داشته باشند و شاداب و بانشاط باشند، زیرا چنین جامعه‌ای فعال و پویا می‌شود و در عرصه‌های مختلف رشد می‌کند.»
تروریست‌ها باید از وزارت اطلاعات بترسند که تاکنون ۳۰۰ تیمشان را کشف کرده و افرادشان را به هلاکت رسانده است
  
وزیر اطلاعات گفت: «امنیت ما برای فرهنگ است نه بر فرهنگ. وزارت اطلاعات در برابر دشمنان صلابت دارد اما دوست داریم مردم با شنیدن نام وزارت اطلاعات احساس آرامش کنند، زیرا این نهاد برای مردم است و خدمتگزار آن‌هاست. تروریست‌ها باید از وزارت اطلاعات بترسند که تاکنون ۳۰۰ تیمشان را کشف کرده و افرادشان را به هلاکت رسانده است. ما خدمتگزار مردم‌ایم و این برای ما افتخار است.»
او افزود: «اسلام در همه جا و در قرآن علم‌آموزی را با خودسازی همراه کرده است، نگاه جامعه دانش‌آموزی به شما منتخبان است و باید با تعاملی که با یکدیگر دارید از فرصت‌ها استفاده کنید. مهربانی و مودت، دشمنی‌ها را تبدیل به دوستی می‌کند. نباید اینگونه باشد که دو نفر با عقاید مختلف سیاسی با یکدیگر دشمن باشند، مجلس دانش‌آموزی فرصت خوبی برای تمرین دموکراسی است.»
علوی با بیان اینکه «دشمن با هوشیاری و پیشرفت ما از سلطه بر کشور ما مایوس می‌شود»، گفت: «مسئولان مشکلات را درک می‌کنند و برای حل مشکلات تلاش می‌کنند.‌ مایل هستم در آینده معاون وزیر آموزش و پرورش اعلام کند که در نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی کدام مشکلات حل شدند. باید ارزش‌های بومی را حفظ کنیم اما تعامل فرهنگی سازنده با دیگر جوامع داشته باشیم.»

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *