ما صدای کودکان,نوجوانان و جوانان دانش آموز را در حوزه هنر و در سطح جامعه کمتر می شنویم

 

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد در مراسم آغاز به کار نهمین دوره مجلس دانش آموزی که صبح امروز برگزار شد، گفت: دانش آموزان قشر مهمی در تکوین انقلاب اسلامی بوده و هستند. با آنان انقلاب اوج گرفت، به ثمر نشست، فراز و نشیب های دفاع مقدس و حماسه دفاع مقدس شکل گرفت و…
وی ادامه داد:مجلس دانش آموزي از جهات مختلفی می تواند موثر باشد. این نهاد در ساختار مدنی شکل گرفته است و یک نهاد با انرژی موثر جوانی است و رهبر انقلاب بارها بر بی مانندی آن تاکید کردند. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه  با چند زاویه دید می توان به این مجلس نگاه کرد، بیان کرد: ما مجلس شورای دانش آموزی را می توانیم نهاد مدنی نمادین بدانیم و به همین شکل به آن نگاه کنیم. از سوی دیگر می توانیم این نهاد را نهاد تمرین ورزی بدانیم که مردمسالاری را تمرین ورزی می کند و مفاهیم دیگر را. اینکه دانش آموزان فرصت پیدا می کنند مسئولیت های خود را در این مجلس تمرین کنند.
صالحی اظهار کرد: از سوی دیگر می توان چنین مجموعه هایی را به عنوان نهادهای مشاور تصمیم ساز جدی تر بگیریم. امروزه جامعه ایرانی مدنی تر شده است و خانواده ها نیز مشارکت گرا شده اند.
صالحی گفت: آمارها در سال ۵۳ نشان می‌دهد که ۷۳ درصد تصمیمات گرفته شده در خانواده توسط پدر و ۱۱ درصد توسط مادر گرفته می‌شد. سال ۹۴ حدود ۳۲ درصد تصمیمات را پدر و بخش زیادی از تصمیمات، جمعی و مشترک گرفته می‌شد؛ بنابراین امروزه مسیر خانواده در یک مسیر مشترک و دسته‌جمعی حرکت می‌کند و این به سود نظام تربیتی کشور خواهد بود.
وی بیان کرد: یکی از محورهای مهم آموزش و پرورش کشور، سند تحول بنیادین است که مبتنی و متکی به یک آموزش تربیت‌محور و تمام‌ساحتی است. اینکه ما تربیت را به اندازه آموزش جدی بگیریم، بسیار حائز اهمیت است. در این سند در ۶ ساحت؛ از تربیت دینی تا تربیت هنری مطرح شده است که من در این فرصت به مبحث آموزش هنر می‌پردازم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در تربیت هنری در آموزش و پرورش نقص‌هایی داریم. آموزش‌های عمومی هنر اگر جدی گرفته نشود، جامعه ایران که مزین به هنر بوده و همواره ایران و ایرانی را با مفاخر هنری می‌شناسند، نمی‌تواند در آینده همچون گذشته چنین پشتوانه‌ای داشته باشد. نکته مهم دیگر این است که یادگیری‌ها می‌تواند با کمک هنر، سهل‌تر و آسان شود.
وی افزود: ما باید به این موضوع برسیم که چگونه هنر می‌تواند به کمک مسیر یادگیری بیاید و آن را شیرین‌تر، پایدارتر و صریح‌تر کند. طبعاً یادگیری از طریق هنر به شکوفایی خلاقیت‌های یادگیری می‌انجامد. متأسفانه ما از همه ظرفیت‌های هنر برای یادگیری استفاده نکردیم.
صالحی تصریح کرد: خلاقیت‌های هنری در بین ۱۳ میلیون دانش‌آموز در کشور فهم قابل توجهی خواهد بود اگر به این مهم توجه کنیم. در این فرصت به نکاتی اشاره می‌کنم اما پیش از آن بگویم که در آموزش و پرورش، حرکت‌های خوبی در حوزه هنر از جمله برگزاری مسابقات هنری رخ داده است و این اتفاق کوچکی نیست.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نکته اول این است که ما صدای کودکان، نوجوانان و جوانان دانش‌آموز را در حوزه هنر و در سطح جامعه کمتر می‌شنویم و در جامعه هنری آنچه به گوش می‌رسد، بیشتر صدای بزرگسالان است و این موضوع برای جامعه مناسب نیست. شنیدن صدای دانش‌آموزان در حوزه هنر بسیار مهم است و باید این فرصت را برای آنها فراهم کنیم، چرا که جامعه‌ای پویا است که صدای نسل آینده را بشنود؛ در غیر این صورت به یک گسست نسلی و انقطاع نسلی دچار می‌شویم.
وی اظهار کرد: نکته دیگر این است که باید برای حرفه‌آموزی مهارتی دانش‌آموزان نیز در حوزه هنر فرصتی را فراهم کنیم تا آنها بتوانند هنر را چه به شکل حرفه نخست و چه به عنوان حرفه دوم، یک نقطه اتکا در زندگی خود در نظر بگیرند. برای این منظور باید به خلاقیت‌های آنها توجه شود و اعتماد به نفس را در آنها ایجاد کنیم.
صالحی با اشاره به اینکه مجلس دانش‌آموزی، کمیسیون‌های متعددی دارد و می‌تواند مسئله هنر را در کمیسیون هنر بررسی کند، بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کانون و متولی فضای هنری کشور، در خدمت آموزش و پرورش است تا اتفاق‌هایی که از طریق شما رخ می‌دهد را با جامعه هنری مرتبط کند. در سال ۴۵۰۰ فیلم بلند، داستانی، نیمه‌داستانی کوتاه، سریال، انیمیشن و … ساخته می‌شود. سالانه ۱۴ هزار کتاب ادبی منتشر می‌شود. همچنین سالانه ۱۵ هزار کتاب در حوزه کودک و نوجوان انتشار می‌یابد. علاوه بر این، سالانه هزاران تئاتر روی صحنه می‌رود و در حیطه هنرهای تجسمی، هنرمندان نامداری داریم؛ این ظرفیت در فضای فرهنگی هنری کشور با ظرفیت بیکران در آموزش و پرورش و با یک اتصال، میان آنها می‌تواند کمک کند تا یکی از اجزای شش‌گانه تربیت در سند تحول بنیادین را جدی بگیریم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *